Tabor Academy Staff List

Senior Leadership Team

Mrs A Johnson CEO of Loxford School Trust
Mrs E Robinson Headteacher
Mr M Bowman Deputy Headteacher
Ms J Dumbrill Deputy Headteacher
Mrs S Speller Deputy Headteacher (Trust)
Mr J Chauhan Assistant Headteacher
Mr C Jakens Assistant Headteacher
Miss R Metson Assistant Headteacher

Achievement Team Leaders

Miss J Carter Year 7 Achievement Team Leader
Mrs L Hedges Year 8 Achievement Team Leader
Mr J Pennington Year 9 Achievement Team Leader
Mr G Welton Year 10 Achievement Team Leader
Mrs K Leeds Year 11 Achievement Team Leader

Subject Leaders

Mrs C Gillett Director of English
Miss M Bezpalko Director of Humanities (History)
Mr S Greenhalgh CTL of Science (Acting)
Miss L Bollington Head of Inclusion and Behaviour
Mrs H Rawlings CTL of Maths (Acting)
Mrs D Hellaby-Pearson CTL of Art
Mr S Halstead CTL of Business Studies and Media Studies
Mr M Coulson CTL of Computing and ICT
Miss K Ditzel CTL of Design
Miss S Lewis CTL of Drama
Ms A Ford CTL of Geography
Mrs S Sieg CTL of MFL
Mr M Lovell CTL of Music
Mr J Salmon CTL of Performing Arts (PE)

Business and Media Studies

Mr S Halstead CTL of Business Studies and Media Studies
Mr D Bonich Teacher of Business Studies and Computing
Miss R Metson Teacher of English and Media (AHT)
Mr R Simcox Teacher of Business Studies, ICT and Graphic Design

Computing

Mr M Coulson CTL of Computing and ICT
Mr D Bonich Teacher of Business Studies and Computing
Mr S Halstead Teacher of Business, Computing, and Media and CTL of Business and Media Studies
Mr C Wrathall Teacher of Computing

Design and Technology

Miss K Ditzel CTL of Design
Ms L Blythman Teacher of Child Development, Design and Technology
Mr J Chauhan Teacher of Art, General Studies, Maths and RE (AHT)
Mr C Chaplin Teacher of Art, Design and Technology
Miss L Griffin Teacher of Design and Technology
Mrs D Hellaby-Pearson Teacher of Design and Technology, Art and Photography and CTL of Art
Miss S Lewis Teacher of Design & Technology and CTL of Drama
Mrs J Reynolds Teacher of Art and Photography
Mr S Rose Teacher of Design and Technology

Drama

Miss S Lewis CTL of Drama
Miss N Driver Teacher of Drama

English

Mrs C Gillett Director of English
Miss J Carter Teacher of English and ATL Yr 7
Mrs S Drury 2IC of English
Ms A Arruda Teacher of English
Mrs T Hays Teacher of English
Miss K Lewis-Burling Teacher of English
Miss R Metson Teacher of English and Media (AHT)
Mr D Rudkins Lead Practitioner of English

Geography

Ms A Ford CTL of Geography
Miss A O’Connell Teacher of Geography

Humanities

Miss M Bezpalko Director of Humanities (History)
Mr J Chauhan Teacher of Art, General Studies, Maths and RE (AHT)
Ms J Dumbrill Teacher of RE (DHT)
Mr P Evans Teacher of RE
Mrs A Ford CTL of Geography
Mrs L Hedges Teacher of History and ATL Yr 8
Miss A O’Connell Teacher of Geography
Mr G Richardson Teacher of Geography
Mrs S Speller Teacher of PE and RE (DHT)
Mr G Welton Teacher of PE, and ATL Yr 10
Miss C Wilcox Teacher of History
Mr J Woodley Teacher of History (NQT)

Maths

Mrs H Rawlings CTL of Maths (Acting)
Mr J Chauhan Teacher of Art, General Studies, Maths and RE
Mrs S Clark Teacher of Mathematics
Mr S Greenhalgh Teacher of Mathematics & Science/Trust Lead Practitioner
Ms A Headley Teacher of Mathematics
Mrs S Hughes Teacher of Mathematics and Tabor Group
Mrs I Leatherdale Teacher of Mathematics
Mrs O Okuneye Teacher of Mathematics
Ms D Stewart Teacher of Computing and Mathematics

Modern Foreign Languages

Mrs S Sieg CTL of MFL
Mrs A Gillhespey Teacher of MFL
Mr E Mahy Teacher of MFL
Mr J Pennington Teacher of MFL and ATL Year 9
Mrs E Read Teacher of MFL

Music

Mr M Lovell CTL of Music
Miss A Lesslie Teacher of Music

Performing Arts

Mr J Salmon CTL of Performing Arts (PE)
Miss L Bollington Teacher of PE
Mrs C Bowman Teacher of Dance and PE
Mr M Bowman Teacher of PE (DHT)
Mrs D French Teacher of PE
Miss L Jacks Teacher of PE (NQT)
Mr C Jakens Teacher of PE (AHT)
Mrs K Leeds Teacher of PE and ATL Yr 11
Miss A Lesslie Teacher of Music
Miss S Lewis CTL of Drama
Mr M Lovell CTL of Music
Mrs S Speller Teacher of PE and RE (DHT)
Mr G Welton Teacher of PE, RE and ATL Yr 10

Science

Mr S Greenhalgh CTL of Science (Acting)
Mr J Cotter 2IC of Science
Miss S Bainbridge Teacher of Science
Mrs D French Teacher of Cr Arts, PE and Science
Mr S Greenhalgh Teacher of Mathematics & Science/Trust Lead Practitioner
Mrs C Juwe Teacher of Science (NQT)
Mr D Kemp Teacher of Science (NQT)
Ms G Kenny Teacher of Science
Mr H Nyrienda Teacher of Science

SENCO

Mrs C Ballantyne SENCO Assistant
Mrs G Goodchild-Colley Acting SENCO
Mrs D Russell SENCO Administrator

Science Technicians

Mrs R Impey Senior Science Technician
Mrs S Nicholson Science Technician

Technology Technicians

Mrs L Green Technology (Food) Technician
Mr D Sawyer Technology (Design) Technician and site staff

Learning Support

Mrs H Ainsley LSA
Mrs D Bacon LSA
Mrs M Byford LSA
Mrs D Cocca LSA
Mrs K Cocca LSA
Mrs S Fleetham Behaviour Support Assistant
Mrs L Killin LSA
Mrs S Lamb Behaviour Support Assistant
Mrs M Lawrence LSA
Mrs K Leaman LSA
Miss T Maki LSA
Mrs S Marshall LSA

Cover Supervisors

Mrs K Rodgers Cover Supervisor – Team Leader
Miss K Gilham Cover Supervisor
Mrs S Ramsay Cover Supervisor

Year Care Team

Mrs T Burns YCT Yr 11
Mrs K Collop YCT Yr 7
Ms L Culham YCT Yr 8
Mrs H Ellis YCT Yr 9
Mrs S Mann YCT Yr 10

Midday Assistants

Mrs L Cutmore MDA
Mrs L Pather MDA
Mrs D Stevens MDA

Admin Staff

Mrs J Aves Library Manager
Mrs M Barker Administrator
Mrs N Barrow Librarian
Mrs S Bayly Administrator – Head’s PA, HR &Office Manager
Mrs N Challis Administrator
Mrs L Gartlan Attendance Officer
Mrs E Grant Administrator
Mrs H Hooper Administrator – Reception
Mrs L McRae-Adams Administrator – Reprographics
Mrs S Mussett Examinations Officer
Mrs P Smith Administrator
Mrs L Street Administrator – Student Services
Mrs S Wallace Administrator – Reception
Mrs S Wilkinson Administrator – PA to SLT

Finance

Mrs S Fayers Finance Officer
Mrs S Taylor Finance Officer

ICT Support

Mr L Dowell Network Manager
Mr J Poulter Deputy Network Manager
Mr D Davies ICT Support Technician

Site Staff

Mr D Wiles Estates Manager
Mr J Bushnell Site Staff
Mr D Sawyer Technology (Design) Technician and site staff
Mrs A Williams Catering Manager
Mr K Winstanley Site Staff